5 takistust, millega kitarriõppega alustajad silmitsi seisavad

Kitarrikursused & kitarriõpe Tallinnas

Oleme õpetanud sadu õpilasi nii era- kui grupiõppes ja toome oma kogemuse põhjal välja mõned takistused, millega kitarrimänguga alustajad ikka kokku puutuvad ning ka mõned näpunäited nende ületamiseks.

1. Sõrmed valutavad

Alguses lähevad valusaks vasaku käe sõrmed (paremakäelistel), mis peavad keeli alla vajutama.
Lahenduseks on nagu ka igasuguse muu treeningu puhul teha seda regulaarselt ja mitte liiga palju korraga. Juba mõne nädala jooksul tekib sõrmeotstele paksem nahk ja sõrmed harjuvad uutmoodi koormusega ära.

Lisaks tasub teada, et nailonkeeltega pillidel on pehmemad keeled, millel on väiksem pinge, nii et nendega on sõrmevalu oluliselt vähem.

2. Akordid ei lähe ilusti kõlama

Esialgu pole sõrmed harjunud end nendesse uutesse ja huvitavatesse asenditesse väänama ning sageli jääb mõni sõrm katma enda all olevat keelt, nii et see ei lähe kõlama.

Abistavaid nippe on siin mitmeid:

  • Vasaku käe küüned peavad olema lühikesed, muidu jäävad sõrmed liiga “pikali”.
  • Tasub jälgida, et sõrm ei tõmba kogemata keelt vajutamise ajal allapoole, sest see viib sõrme alumisele keelele lähemale ja võib sellele vastu minna.
  • Siingi on nailonkeeltega pilliga lihtsam alustada, sest selle kael on laiem ja nii on sõrmedel natuke rohkem ruumi. Mõned kursusel osalejad, kellel metallkeeltega pill on olemas, on endale isegi nailonkeeltega pilli lisaks ostnud, sest sellega on tavaliselt eduelamus alguses kiirem tulema.

3. Aju jookseb kokku

Sageli tunnevad alustajad kursusel, et aju teeb palju rohkem tööd, kui sõrmed, ja jookseb lihtsalt lühisesse. Tuleb jälgida nii parema käe sõrmede kui vasaku käe sõrmede tööd, samal ajal ka nooti ning pidada meeles tehnikat ja kõla puudutavaid detaile, lisaks mõelda sellele, mis järgmises taktis mängida tuleb, et sõrmed selle jaoks valmis seada jne.

Lähenedes sellele kui põnevale väljakutsele, mitte kui ületamatule takistusele, jõuavad kõik alustajad harjutamise läbi lõpuks ikka selleni, et keha võtab osa tegevusi üle, nii et neile ei pea enam teadlikult mõtlema. Nii jääb seda tunnet, et on liiga palju asju, millele korraga mõelda, aja jooksul järjest vähemaks.

4. Teistega koos mängides läheb sassi ja siis ei jõua järele

“Mul kodus üksi tuli juba väga hästi välja”, öeldakse kursusel vabandavalt. Mõistame täiesti! See on üks oluline oskus, mida kursusel pidevalt õppida – kuidas kiiresti toibuda sellest ehmatusest, et midagi sassi läks, ja teistega uuesti kaasa tulla sealt, kuhu lugu parasjagu jõudnud on.

Selleks tasub harjutada lugu mitte alati ainult algusest lõpuni mängides, vaid väiksemate osade kaupa, et oskaks ka kuskilt “keskelt” mängimist alustada. Sellest lähemalt juba kursustel. :)

5. Akordivahetused on aeglased

Oleme oma praktikas näinud, et enamasti kui inimesed ise akorde õpivad, ei õpi nad akordivahetusi tegema kõige efektiivsemalt. Efektiivne vahetus tähendab seda, et sõrmed ei tee ühest asendist teise liikudes ühtegi ebavajalikku lisaliigutust, vaid kõik sõrmed stardivad oma punktist A punkti B esiteks korraga (mitte ühekaupa) ja teiseks madalalt ehk keelte lähedalt (mitte suure kaarega).

See tähendab esialgu sageli “aegluubis” detailset tööd, et olemasolevaid harjumusi ümber kujundada. Aga õigesti ja püsivalt harjutades saavad igas vanuses mängijad sellega hakkama.

Tutvu kursustega

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Kitarrikursused & kitarriõpe Tallinnas
Miks üldse kitarri õppida?

Järgmine

Kitarrikursused & kitarriõpe Tallinnas
Kuidas mängida kitarril lugu "Tuulevaiksel ööl"?

Jaga seda artiklit