Akustilise ja elektrikitarri õpe

Kitarri era- ja grupitundidesse ootame nii akustilise kui elektrikitarri õpilasi igal tasemel ja vanuses. Tunnid toimuvad üks või kaks korda nädalas ja kestavad 30-60 minutit. 

Eratundide eelis kursustega võrreldes on individuaalne lähenemine ja liikumine õpilasele sobivas (reeglina rahulikumas) tempos. Samuti saab rohkem rõhku pöörata korrektsele mängutehnikale ja sellele, kuidas lood mitte lihtsalt ära mängida, vaid ka ilusalt kõlama panna.

Kellel on esmased mänguoskused omandatud, saab eratundides valida, millist tüüpi muusikat edasi harjutada ja milliseid lugusid mängida. Mõnikord tegelemegi tunnis õpilase enda valitud repertuaari ning seda toetavate harjutuste ning teooriaga. Paljudel on soov õppida end lauldes kitarril saatma - sellega saame samuti aidata.

Tunnid toimuvad tööpäeviti kokkuleppel õpetajaga ning kuutasu on fikseeritud kogu õppeaasta jooksul, sõltumata kohal käidud tundide arvust. Koolivaheaegadel ja riigipühadel tunde ei toimu.

Kuidas esimeseks tunniks valmistuda?

  • Kursustele tulijatele pakume ka pille rendiks, aga eratundide õpilastel võiks reeglina oma pill kodus harjutamiseks olemas olla. Samas kui seda veel ei ole, saame esimeses tunnis anda pilli (tasuta) ka kohapeal ja kui soovite õppega jätkata, tuleks endale oma pill ja kott osta, mille osas saame anda soovitusi.
  • Lisaks pillile ja kotile võib alguses vaja minna häälestajat, noodimappi nootide hoidmiseks ja kaasas kandmiseks ning võimalusel ka noodipulti koduseks harjutamiseks. Klassikalise kitarri õppijatel läheb reeglina vaja ka jalapinki.
  • Elektrikitarritundi tulles tuleks osta elektrikitarr, võim ja juhe, mille kohta saad soovitusi meie õpetajalt või mõnest pillipoest.
  • Algajad kuidagi muudmoodi eriliselt tunniks valmistuma ei pea - ei ole vaja teoreetilisi teadmisi ega osata ühtegi lugu juba varasemalt mängida.
  • Kui oled juba varem kitarri mänginud, siis oleks hea, kui saad enne tundi õpetajale natuke oma taset ja soove kirjeldada - millega soovid tundides peamiselt tegeleda või milliseid lugusid/stiile oled mänginud või soovid õppida.

Korduma kippuvad küsimused

Millise kitarriga tunnis käia?

Akustilise kitarri tundidesse võib tulla nii metallkeeltega akustilise kitarriga kui nailonkeeltega klassikalise kitarriga. Sõrmitseda ja akordidel lugusid saata saab mõlema kitarriga. Mõnele meeldib rohkem just nailonkeeltega pilli kõla, mõni teine jälle ütleb, et metallkeeltega pilli kõla on ikka see "õige". Nailonkeeltega pilliga on lihtsam alustada, sest keeled on pehmemad ja kael laiem, nii et sõrmed mahuvad paremini ära. Medikaga mängimine käib rohkem kokku metallkeeltega akustilisega ning kuna see tekitab tugevamat heli, sobib see paremini ka näiteks bändi koosseisu. Kui pill pole veel ostetud, võib ka tulla tundi ja ise proovida, kummaga oleks soov alustada.

Kui palju peaks harjutama?

Kui kaua siis ikkagi läheb, et kitarr selgeks saada?! See sõltub esiteks ootustest, millisele tasemele soovitakse jõuda. Põhiliste akordide ära õppimise ja lihtsamate lugude sõrmitsemise eesmärgid on kõigile jõukohased. Teiseks tasub meeles pidada, et kui näiteks paljudes trennides toimub peamine areng trennis kohapeal - näiteks 3-4x nädalas trennis käies - siis pilliõppes toimub peamine areng ikkagi kodus, kuna kontakttunde on vähem (enamikul 1x nädalas). Igal juhul nõuab pilliõpe püsivust ja järjepidevust pika aja jooksul. Parem on harjutada iga päev 10 min, kui kord nädalas 70 min. Hea on hoida kodus "harjutamise nurk" alaliselt valmis (sobiv tool, noodipult, noodid, kitarr, häälestaja, vajadusel jalapink), et oleks kerge alustada.

Millal vahetada kitarril keeli?

Keelte vahetamise tihedus sõltub sellest, kui tihti pilli mängitakse. Kui on näha, et keele peale on tekkinud rooste ja mustus, siis on absoluutselt viimane aeg keeli vahetada. Vanad keeled kõlavad ka tuhmimalt ja ei püsi hästi hääles. Kui märkad neid ilminguid, siis on aeg keeltevahetust planeerida. Ühtset reeglit keelte vahetamiseks ei ole. Samas kord poole aasta jooksul võiksid seda kindlasti teha. Ja vähemalt kord aastas võiksid pilli viia tehnikule näidata.